Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

11 grudnia br. wchodzi w życie nowy rozkład jazdy na kolei. Po raz pierwszy w historii uruchomione zostanie bezpośrednie połączenie kolejowe Kościerzyny z Gdańskiem. Już w najbliższy poniedziałek, 12 grudnia, marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski wyruszą do Kościerzyny pociągiem obsługiwanym przez Szybką Kolej Miejską, o godz. 8.02 z Gdańska Wrzeszcza (peron 1). Po przyjeździe do Kościerzyny, o godz. 9.30, w holu dworca kolejowego, odbędzie się uroczystość podpisania dwóch umów na realizację transportowych węzłów integracyjnych w Kościerzynie oraz w Chojnicach i Człuchowie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Uruchomienie połączeń Gdańska z Kościerzyną będzie realizowane przez Szybką Kolej Miejską.  Już w nieco ponad godzinę mieszkańcy Kościerzyny i okolic będą mogli dojechać do Gdańska Wrzeszcza, a także uzyskają dogodne bezpośrednie połączenie z Gdańskiem Oliwą i Sopotem.

Dzięki nowoczesnemu taborowi, mieszkańcy Kościerzyny zyskają wygodniejsze warunki dojazdu do pracy i szkół. Jest to również ogromna szansa na zmniejszenie bezrobocia. Ponadto na drogach ruch ciągle wzrasta, przybywa samochodów, tworzą się coraz większe zatory, które potrafią uprzykrzyć codzienną podróż w kierunku metropolii trójmiejskiej. Dlatego już teraz transport kolejowy staje się wysoce konkurencyjną alternatywą w stosunku do transportu drogowego. W niedalekiej przyszłości nikt nie będzie sobie wyobrażał sprawnej komunikacji publicznej w naszym regionie bez kolei.

W ciągu doby na trasie Gdańsk – Kościerzyna, obsługiwaną przez PKP SKM sp. z o.o., będzie jeździło 7 par pociągów. Czas najszybszego przejazdu na tej trasie będzie wynosić 69 minut.Pociągi „kościerskie" będą od Żukowa jechać jako przyspieszone, zatrzymując się na przystankach Gdańsk Port Lotniczy, Gdańsk Kiełpinek, Gdańsk Jasień oraz Gdańsk Strzyża – tych przystankach, z których korzysta największa ilość pasażerów i są zlokalizowane węzły Park&Ride, Bike&Ride czy integracja z komunikacją miejską.

Po przyjeździe do Kościerzyny marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski podpiszą umowy na realizację dwóch projektów dotyczących budowy transportowych węzłów integracyjnych w Kościerzynie oraz w Chojnicach i Człuchowie, które otrzymają unijne wsparcie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020. Na ten cel przekazanych zostanie ponad 74 mln zł wsparcia z UE, zaś wartość projektów wynosi 99,5 mln zł.

Marszałkowie podpiszą umowę na realizację „Budowy węzła integracyjnego w Kościerzynie połączonej z rewitalizacją i adaptacją dworca kolejowego oraz utworzeniem komunikacji zbiorowej w Powiecie Kościerskim" z burmistrzem Kościerzyny Michałem Majewskim, zaś drugą umowę pn.„Utworzenie transportowych węzłów integrujących wraz ze ścieżkami pieszo-rowerowymi i rozwojem sieci publicznego transportu zbiorowego na terenie Chojnicko-Człuchowskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego" z burmistrzem Chojnic Arseniuszem Finsterem.

Wsparcie unijne ma na celu umocnienie pozycji transportu zbiorowego oraz ograniczenie emisji generowanej przez transport, a jego realizacja przyczyni się do pogłębienia integracji oraz poprawy sprawności, atrakcyjności i ekoefektywności systemu transportu zbiorowego w największych miastach i ich obszarach funkcjonalnych, tworzących silną alternatywę dla indywidualnego transportu samochodowego.

 

Umowy o dofinansowanie

w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego

na lata 2014-2020

Podpisanie w dniu 12 grudnia 2016 r., godz. 9.30,  Dworzec Kolejowy w Kościerzynie,

ul. Dworcowa 33, 83-400 Kościerzyna

 Beneficjent  Tytuł projektu  Wartość projektu  Wydatki kwalifikowalne  Dofinansowanie %
Gmina Miejska Chojnice
Burmistrz–Pan Arseniusz Finster

„Utworzenie transportowych węzłów integrujących wraz ze ścieżkami pieszo-rowerowymi i rozwojem sieci publicznego transportu zbiorowego na terenie Chojnicko-Człuchowskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego”

RPPM.09.01.02-22-0001/16

 

 

62 982 079,97 PLN

 


 
56 159 850,93 PLN 47 735 873,26 PLN  85,00

 
Projekt obejmuje utworzenie dwóch integracyjnych węzłów transportowych w Chojnicach i Człuchowie, zakup niskopodłogowego proekologicznego taboru autobusowego, rozwój systemu ścieżek rowerowych i wdrożenie systemu roweru miejskiego. Celem przedsięwzięcia jest zintegrowanie elementów infrastruktury transportu zbiorowego, a także poprawa sprawności ich funkcjonowania. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy dostępności użytkowników do węzłowej infrastruktury transportu zbiorowego i rowerowego oraz wpłynie na jakość i zakres oferowanych usług.
W efekcie przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury dworcowej powstanie kompleks odpowiadający obecnym potrzebom podróżnych, przystający do dzisiejszych realiów, potrzeb i trendów w rozwoju transportu publicznego, a także do mody i obserwowanego globalnego wzrostu ruchu rowerowego.
Projekt zostanie zrealizowany do maja 2020 r.
 
Beneficjent Tytuł projektu Wartość projektu Wydatki kwalifikowalne Dofinansowanie %
Gmina Miejska Kościerzyna 
Burmistrz–Pan Michał Majewski

„Budowa węzła integracyjnego w Kościerzynie połączona z rewitalizacją i adaptacją dworca kolejowego oraz utworzeniem komunikacji zbiorowej w Powiecie Kościerskim”

RPPM.09.01.02-22-0003/16

36 608 826,16 PLN

30 903 585,66 PLN 26 268 047,81 PLN 85,00

Przedmiotem projektu jest budowa węzła integracyjnego w Kościerzynie wraz z rewitalizacją i adaptacją dworca kolejowego oraz utworzeniem komunikacji zbiorowej. Projekt w zakresie rzeczowym można podzielić na cztery etapy:
Etap I – rewitalizacja i adaptacja dworca kolejowego
Etap II – zagospodarowanie terenu węzła integracyjnego (m.in. budowa parkingów P+R, tunelu)
Etap III – budowa linii transportu rowerowego na odcinkach: Kościerzyna – Skorzewo, Kościerzyna – Sarnowy, Kościerzyna – Dobrogoszcz oraz Kościerzyna – Wielki Klincz o łącznej długości ok. 15,23 km
Etap IV – zakup taboru autobusowego (10 szt.)
Projekt spowoduje poprawę systemu transportowego Kościerzyny, w szczególności poprzez utworzenie węzła komunikacyjnego integrującego transport indywidualny (rower, samochód) i zbiorowy (autobus, kolej), co z kolei przyczyni się do usprawnienia układu komunikacyjnego i transportowego.
Projekt zostanie zrealizowany do czerwca 2020 r.

RAZEM Wartość projektów:  99 590 906,13 PLN Dofinansowanie:  74 003 921,07 PLN