panorama-lipiec-22

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Fundacja Naji Goche uprzejmie informuje  i  serdecznie zaprasza  17 września 2022 r. o  godz. 12 do Laski (gmina Brusy)  na teren parkingu przy moście drogowym przez Zbrzyce na uroczyste

oddanie i poświęcenie  - Strażnicy  Patriotyzmu  i Pamięci  Kampanii Wrześniowej  1939 roku imienia Antoniego Mikołajczaka  st. przodownika Straży Granicznej  w  Komisariacie Lipienice/Lipnica na Gochach.

Jest to kolejna Strażnica  ustanowiona przez Fundacje Naji Goche m.in w ramach obchodzonych pod patronatem  Prezydenta RP - Andrzeja Dudy  Narodowego Święta 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ramach tej narodowej pamięci  Fundacja Naji Goche przy  pomocy i zaangażowaniu miejscowego społeczeństwa , szkół , samorządów oraz Lasów Państwowych  wzniosła / ustanowiła 4 okolicznościowe znaki i miejsca pamięci:

*
Borowy Młyn  (16.02.2020 r.)
- Stolemowego Kamienia Pamięci  100 lecia powrotu Gochów do Polski.  
-Stanął on na terenie  tamtejszej .  Strażnicy Patriotyzmu i Pamięci -  "Wojny Palikowej" upamiętniającej wystąpienia tutejszych Mieszkańców o korzystny dla Polski przebieg odcinka granicy państwowej, jaka przebiegała przez Gochy  w okresie 1920-1939 r.

**
Leśnictwo Dywan w NDL Lipusz w gm. Dziemiany ( 14 11. 2021 r.)
Odbudowa zniszczonej przez huragan w  2017 roku
. wzniesionej przez  Fundacje Naji Goche i Ndl.  Lipusz w 2006 roku -
Strażnicy Patriotyzmu i Pamięci  im.   Józefa Gierszewskiego mjr Rysia  - komendanta wojskowego Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski. , który w latach 1919/20 20  walczył na froncie wojny Polsko - Rosyjskiej   w obronie odradzającej się Polski .

***
Czersk - j. Świdno (13 LISTOPAD 2020 r.)
Strażnica Pamięci i Patriotyzmu im. Braci Gnacińskim - Partyzantów  Borów Tucholskich  i członków czerskich organizacji obywatelskich  w ich staraniach na rzecz odzyskania przez  Czersk i jego okolic polskiej państwowości.

****
Laska  (17.09.2022 r. )
STRAŻNICA PAMIĘCI I PATRIOTYZMU  im. Antoniego Mikołajczaka  st. przodownika SG w okresie wojny Polsko Rosyjskiej 1919/1920 był  on żołnierzem Wojska Polskiego  walcząc  na froncie w licznych bezpośrednich bitwach  tej wojny w obronie Odrodzonej Ojczyzny .
Tą Strażnice Fundacja  wzniosła przy znacznej pomocy NDL w Przymuszewie

/Zbigniew Talewski/

Joomla! Hosting from