panorama-marzec-19
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak ściągnąć turystów na Kaszuby? Jak promować gospodarstwo agroturystyczne czy hotel w świecie zdominowanym przez internet i zalew informacji? Epoka wywieszania przy drodze tabliczki „wolne pokoje” dawno już odeszła do lamusa.

Dziś nawet najmniejszy pensjonat ma swój profil na popularnych portalach noclegowych, a większość z nich także i swoją stronę. Okazuje się jednak, że niektórzy robią kolejny krok promując siebie i ułatwiając życie swoim klientom.

Zwykła reklama na stronach internetowych to dla wielu odwiedzających zbyt mała atrakcja, żeby wśród wielu ofert wybrać konkretny nocleg. Dlatego właściciele pensjonatów i hoteli już dawno zrozumieli, że trzeba stworzyć wiele dodatkowych atrakcji, z których gość może skorzystać. Dzięki temu zwiększają szansę, że klient trafi właśnie do nich, a nie do sąsiada.

Ciekawym, a zarazem technologicznie innowacyjnym ułatwieniem jest możliwość dokonywania płatności w kryptowalutach. Najczęściej chodzi o kryptowaluty regionalne, takie jak najbardziej znane w Europie: kataloński Croat (co znaczy po katalońsku „miedziak”, rodzaj drobnej monety) oraz kaszubski Dëtk. Poza Europą, regionalne kryptowaluty ma np. miasto Dubaj, a sprofilowaną na turystykę jest na przykład Bali crypto (moneta z wyspy Bali).

Jak na tym korzysta wynajmujący?
Celem zespołu developerskiego każdej szanującej się kryptowaluty jest to, aby była ona w rzeczywistym obiegu, tzn., aby płacono nią za realne towary i usługi. Dlatego praktycznie każdy podmiot, który deklaruje, że będzie ją akceptował jako formę płatności może liczyć na wsparcie reklamowe jej autorów. Korzystają na tym również twórcy kryptowaluty, bo im więcej punktów ją akceptuje, tym mniej spekulacyjną ona jest, a za tym idzie stabilizacja rynku.

Jak korzysta hotelowy gość?
Dla osoby płacącej kryptowalutami za towary i usługi korzyści jest kilka. Pierwsza z nich to możliwość zakupu kryptowaluty wcześniej, po niższej cenie, a zapłacenia nią, gdy cena wzrośnie. Przy typowej zmienności na rynkach kryptowalut szansa na kilkusetprocentową „przebitkę” jest spora. Druga, to możliwość samodzielnego „wykopania”, czyli zdobycia tych internetowych pieniędzy poświęcając moc obliczeniową swojego własnego komputera. Koszt wydobycia jest z reguły niższy niż aktualna cena. Trzecia to kwestia podatkowa. Jeśli sprzedajemy kryptowaluty za złotówki, zobowiązani jesteśmy do zapłaty podatku dochodowego. Jeśli płacimy za towary lub usługi, jest to formalnie transakcja wymiany, więc jako nabywcy oszczędzamy na podatku, a obciążenia sprzedawcy pozostają bez zmian (osoba fizyczna – PCC, firma – VAT). Dodatkowo jeśli nasz gość jest z zagranicy, korzysta on na aktualnych różnicach kursu wymiany na przykład euro do złotówki, bo omija transakcję wymiany i pośredników.

Na zmienności cen natomiast korzystają wszyscy. Kryptowaluty cechują się większymi wahaniami cen niż złoto, ropa czy pszenica, więc częstym jest zjawiskiem, że już kilkumiesięczne przetrzymanie ich w swoim portfelu, daje kilkukrotną „przebitkę” przy sprzedaży.

A jak na tym korzysta region?
Korzyść dla Kaszub jest oczywista. Odkąd stworzono Kaszubskiego Dëtka w 2014 roku, internauci na całym świecie dowiedzieli się o istnieniu Kaszub i Pomorza. Przez to, że elementem promocji tej monety jest bursztyn i turystyka, dowiedzieli się oni, że z wybrzeża naszego morza pochodzi jantar i że jest to region przyjazny turystyce. A szansa na ściągnięcie miliona turystów z zagranicy jest wprost proporcjonalna do ilości punktów w regionie, w których będzie można Dëtkiem zapłacić.

A więc jak to działa?
Wystarczy pobrać i uruchomić (nie wymaga instalacji) na swoim komputerze (a wkrótce również na komórce) program „Portfel” konkretnej kryptowaluty. Następnie cała procedura zlecania i odbierania przelewu jest identyczna, jak w bankowości elektronicznej, z tą tylko różnicą że adresy, czyli „numery kont” kryptowalutowych składają się nie tylko z cyfr, ale również liter. Transakcje przechowywane są w rejestrach rozproszonych, czyli tzw. blockchainie, a ich sfałszowanie, kradzież, podwójne wydanie lub cofnięcie transakcji nie są technicznie możliwe. Kaszubskie Detki można kupić m.in. na giełdzie FreiExchange.com.

Joomla! Hosting from