Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Kiedy i w jakim celu jest wykonywana inwentaryzacja?

Inwentaryzację przeprowadza się zimą każdego roku, w celu odzwierciedlenia faktycznej ilości zwierzyny leśnej. Podczas inwentaryzacji liczymy różne osobniki gatunków łownych jak i

będących pod ochroną, aby w pełni uzyskać wiedzę o ilości zwierzyny bytującej na terenie nadleśnictwa. Wspólnym celem jest zadbać o zwierzynę leśną i ochronę upraw oraz zachować zrównoważony rozwój całego ekosystemu. Myśliwi wykonują  swoje obowiązki, jednocześnie realizując zadania ustawowe. Na podstawie inwentaryzacji ustalamy optymalne ilości zwierzyny na danym terenie tak, aby szkody w płodach rolnych, uprawach leśnych, plantacjach były gospodarczo znośne. Myśliwi poprzez swoje wielokierunkowe działania często stoją na straży aby chronić uprawy, zachować równowagę w ekosystemach i dbać o dobro przyrody i człowieka.
 
Kto wykonuje inwentaryzację zwierzyny i jak ona przebiega?

Myśliwi, najczęściej przedstawiciele zarządu kół łowieckich w wyznaczonych terminach spotykają się z pracownikami nadleśnictwa. Przybywają z wizytą do poszczególnych leśnictw, konsultują stany z miejscowymi leśniczymi i na podstawie całorocznej obserwacji, znajomości łowisk oraz wyników z liczenia zwierzyny na podstawie tropów na śniegu dokonują ustalenia faktycznej ilości zwierzyny przebywającej w ostojach i kompleksach leśnych.  Aktualnie ze względu na panujące okoliczności i czasochłonność przyjęto metodę całorocznej obserwacji, jako podstawową. Pomocniczą metodą jest tropienie na śniegu oraz liczenie przy użyciu urządzeń optycznych.
 
Co wynika z inwentaryzacji zwierzyny?

Wyniki inwentaryzacji uzgodnionej pomiędzy dzierżawcami obwodów łowieckich i służbą leśną dostarczane są do nadleśnictwa. Pozwala ona stwierdzić ilość zwierzyny w obwodach łowieckich i ustalić podstawy planu hodowlanego na najbliższy rok gospodarczy. Zaewidencjonowane ilości zwierzyny regulujemy poprzez selekcję, pamiętając o zachowaniu struktury płci poszczególnych gatunków zwierzyny łownej. Duże znaczenie mają warunki klimatyczne, które skutkują naturalnymi ubytkami zwierzyny, szczególnie saren i młodych dzików. Wpływ na zmniejszanie stanów mają także drapieżniki np. wilk.
 
Co w przyszłości w związku ze zmianą ilości starych lasów?

Zakładanie dużych powierzchni upraw wiąże się w przyszłości z powstawaniem miejsc ostoi i występowaniem szkód od zwierzyny. Istotnym zadaniem jest wykonanie na właściwym poziomie inwentaryzacji a co za tym idzie utrzymanie racjonalnych stanów zwierzyny łownej. Staramy się zapewnić optymalne działania  i równowagę pomiędzy ilością zwierzyny a pojawianiem się szkód w młodych lasach. Idealnie jest, aby szkody były gospodarczo znośne przy możliwie wysokiej populacji zwierzyny.

Tomasz Orzłowski

Więcej informacji na stronie:
https://rytel.torun.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/inwentaryzacja-zwierzyny-w-nadlesnictwie-rytel