panorama-lipiec-01

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

23 lipca 2017 roku w Ostrowite (gm. Chojnice), w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej - ul. Szkolna 3, odbędzie się turniej sportowy Kosznajder Baszka. Turniej będzie imprezą towarzyszącą Odpustowi Św. Jakuba.

Turniej będzie rozgrywany wg obowiązujących przepisów gry - Baszka Méster Sport, z asem serce – tzw. „Czerwona Baśka”, w 3 kategoriach: drużynowej, par oraz  indywidualnej pań, panów. Zawodniczki oraz zawodnicy rozegrają 5 rund.Na turniej Kosznajder Baszka zaprasza Wiceprzewodniczący Rady Gminy Chojnice oraz kapitan Orłów Klawkowo – Franciszek Borzych i Proboszcz Parafii Świętego Jakuba, ks. Janusz Pawlak. Do wygrania w turnieju w kategorii open, będzie mini wieża hi-fi. Dodatkowo dla uczestników turnieju przygotowano 40 pucharów i nagród rzeczowych. Wszyscy uczestnicy turnieju Baśki otrzymają pamiątkowy button.

Turniej jest dedykowany mieszkańcom Kosznajderii, której tereny położone były w trójkącie Chojnice – Tuchola i Kamień Krajeński, zasiedlone w XIV – XV wieku przez ludność niemiecką wyznania rzymskokatolickiego. Nazwa Kosznajderia powstała ze zbitki polskich słów kosa i żniwiarz, ponieważ osiedleńcy poświęcali się całkowicie pracy na roli. W nazewnictwie baśkarzy odzywka „sznajder”, oznacza zawodników bez wyjścia.Największą atrakcją Ostrowite jest wpisany na listę zabytków gotycki kościół parafialny Św. Jakuba, który jest zbudowany z cegły i kamienia. Został zbudowany przez Zakon krzyżacki (w 1402 i został konsekrowany, w 1435), który był w tamtym czasie właścicielem wsi czynszowej Ostrowite. W kościele znajdują się liczne zabytkowe elementy wyposażenia, a wokół niego rozciąga się również zabytkowy cmentarz otoczony murem, z najstarszym zachowanym nagrobkiem z 1862. Kościół św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem bez wątpienia zasługuję na uwagę zwiedzających. Dzięki licznym walorom architektonicznym już w lipcu 1936 roku został wpisany do rejestru zabytków województwa pomorskiego.Obok Ostrowite, znajduje się kolejna atrakcja turystyczna Ciechocin, wieś położona nad jeziorem - swym rodowodem sięga czasów książąt pomorskich, a jego mieszkańcy rządzili się prawem polskim. Pojawia się na kartach historii w 1338 roku, kiedy wymieniana jest, jako osada. Największą atrakcją jest Kościół pw. Św. Marcina, wzniesiony na miejscu XV wiecznej kaplicy. W 1877 r. kościół rozbudowano, dodano wieżę i ceglaną zakrystię. Wystrój stanowi XVII wieczny ołtarz z centralną figurą św. Marcina w towarzystwie figur św. Judy Tadeusza i św. Jakuba Apostoła. Uwagę zwraca też późnobarokowa ambona przyścienna z XVIII wieku.

Turniej Kosznajder Baszka, zostanie rozegrany w Szkole Podstawowej w Ostrowite - ul. Szkolna 3. Drużyny do turnieju - czteroosobowe należy zgłaszać w dniu imprezy: 23 lipca 2017., zapisy, godz. 12 – 12/50. Turniej sportowy godz. 13/10.

Patronat honorowy:

Zbigniew Szczepański – Wójt Gminy Chojnice
Ks. Janusz Pawlak – Proboszcz Parafii Św. Jakuba w Ostrowite
Franciszek Borzych Wiceprzewodniczący Rady Gminy Chojnice
Proboszcz Parafii Świętego Jakuba, ks. Janusz Pawlak, zaprasza na Mszę Św. odpustową w niedziele, godz. 11.
Na Kosznajder Baszka, zaprasza www.kaszebe-baszka.pl.

Logowanie