panorama-pazdziernik-18

KLO

Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące
  1. 6 rujana 2018 rokù bëlë jesmë jak wiedno na Krajnie – na XXI Bùczkòwsczi Nôùkòwi Kònferencji i gôdelë jesmë ò białkach na Krajnie. Razã z mòjima ùczniama z Kaszëbsczégò LO w Brusach znajemë wiele ùznónëch białków na Krajnie, a òsoblëwie: prof. Jowitã Kãcyńską-Kaczmarek, Éwã Stachòwską i Barbarã Matysek-Szopińską. Tim razã prezentowelë jesmë Krajniankã – laùreatkã … Czytaj dalej Nasi uczniowie na XXI Buczkowskiej Konferencji Naukowej
  2. W minionym tygodniu miała miejsce niezwykle ciekawa lekcja języka kaszubskiego, która odbyła się w altance Mikołaja i Mateusza Rydygier. Nie jest to jednak zwykła altanka. Jest to miejsce przesiąknięte kaszubszczyzną. Na pomysł nietypowych zajęć wpadła  nauczycielka języka kaszubskiego p. Felicja Baska Borzyszkowska, która już wcześniej opowiadała uczniom o tym wyjątkowym miejscu. Pośród licznych kaszubskich akcentów, … Czytaj dalej Zajęcia j. kaszubskiego w kaszubskiej altance? Czemu nie!
  3. W dniach 18. IX. - 22.IX. 2018 r. uczniowie KLO wzięli udział w wycieczce edukacyjnej, która jak co roku była jednocześnie wyjazdem integracyjnym dla klasy I. Program nawiązywał do ważnych wydarzeń dla Polaków, pozwalał odkryć wielokulturowość naszego narodu i przypomniał jak istotne jest trwanie poprzez pamięć. Pierwszym miejscem naszej podróży było muzeum nazistowskiego obozu zagłady … Czytaj dalej Wyjazd uczniów KLO do Wilna
  4. We wtorek 25 września 2018r. grupa licealistów wraz z opiekunami miała okazję odbyć rejs statkiem Zawisza Czarny. Wyjazd odbył się w ramach projektu "Pomorze na Morze" organizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski z okazji rocznicy stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a jego celem było pokazanie młodzieży z Pomorza związków Polski i ich regionu z morzem. Fot. … Czytaj dalej „Pomorze na Morze” z KLO
  5. 21. września w kinach pojawił się głośny film Filipa Bajona pt."Kamerdyner". Już 22. września został on nagrodzony "Srebrnymi Lwami" na Festiwalu Filmowym w Gdyni. I nie jest to jedyny powód, dla którego warto się na niego wybrać. Produkcja opowiada o kaszubskim chłopcu, Mateuszu Krolu (Sebastian Fabiański), który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez rodzinę von … Czytaj dalej „Kamerdyner”
  6. Takie pytanie zadali  przedstawiciele organizacji kaszubskich  władzom Uniwersytetu Gdańskiego. Uniwersytet ten zdecydował nie uruchamiać w roku szkolnym 2018/2019 kierunku etnofilologia kaszubska, co jest równoznaczne z jego likwidacją. Przedstawiciele UG tłumaczą to niewielką liczbą chętnych do studiowania tego kierunku. W poniedziałek, 17.09.2018r. przed rektoratem odbyła się akcja protestacyjna.  Środowiska kaszubskie domagają się uruchomienia kierunku dla obecnej … Czytaj dalej Jaka będzie przyszłość kierunku etnofilologia kaszubska?
  7. Fotorelacja
  8. W tym roku w ramach inicjatywy Narodowego Czytania zostały odczytane fragmenty "Przedwiośnia" S. Żeromskiego. W  miniony piątek 07.09.2018r. również i uczniowie naszej szkoły spotkali się na bruskim rynku, gdzie odbyła się kolejna edycja tej akcji. Wszystkich uczestników przywitała pani Anna Orlikowska - dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach. A w tegorocznym czytaniu … Czytaj dalej Narodowe Czytanie 2018 w ZSP w Brusach
  9. W poniedziałkowy poranek, 3. września 2018r. uczniowie Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego, Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Szkoły Branżowej spotkali się ze swoimi wychowawcami, którzy powitali ich w nowym roku szkolnym. Nie mogło również zabraknąć przemówienia dyrektora, p. Zbigniewa Łomińskiego, który pogratulował pierwszoklasistom wyboru naszej szkoły, przedstawił nauczycieli oraz życzył uczniom, aby dobrze wykorzystali czas w nadchodzącym roku … Czytaj dalej Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
  10. I Gminny Konkurs Krajoznawczy „Znam swoja małą ojczyznę” odbył się 28 maja 2018 roku w Kaszubskim LO w Brusach we współpracy z Zaborskim Towarzystwem Naukowym i pod patronatem burmistrza Brus. Sprawdzona została wiedza drużyn 3-osobowych z szkół gminy Brusy w zakresie geografii, historii i ochrony przyrody gminy Brusy z szczególnym uwzględnieniem 100.rocznicy odzyskania niepodległości. Uczniowie … Czytaj dalej Wyniki I Gminnego Konkursu Krajoznawczego „Znam swoja małą ojczyznę”