panorama-pazdziernik-14
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jakie drogi prowadzą do lepszego życia na Pomorzu? Na to pytanie postaramy się wspólnie odnaleźć odpowiedź na IX Pomorskim Kongresie Obywatelskim, który odbędzie się 23 kwietnia 2016 r. w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej w godz. 11:00-17:15. pod hasłem „Pasje – Obywatelska Wspólnota – Europa”. W ramach debaty zaproponujemy – zawarte w haśle Kongresu – trzy pasma drogi do lepszego życia. Pasje są sprężynami naszej aktywności w każdej dziedzinie życia – w pracy, biznesie, nauce, kulturze, czasie wolnym. Warto się więc zastanowić jak je pobudzać i rozwijać, jak wykorzystywać je w

pracy i jak organizować czas wolny, by pasje dały nam niezbędną życiową równowagę.

Sprężyna pasji niewiele nam jednak da jeśli życie społeczne i polityczne będzie źle zorganizowane. Dlatego będziemy się zastanawiali nad tym, jak budować wspólnotę obywatelską Pomorzan, jak rozwijać Pomorze dobrych relacji międzyludzkich i międzyinstytucjonalnych. Jakich wartości i reguł gry zespołowej potrzebujemy, by nie marnować zróżnicowanych potencjałów? Zaproponujemy KODEKS WARTOŚCI POMORZAN, który stworzyłby ramy naszych działań w różnych dziedzinach i na różnych szczeblach. Będziemy również dyskutowali nad Marką Pomorza, która łączyłaby naszą historyczną tożsamość z osiągnięciami chwili obecnej i aspiracjami na przyszłość.

W naszej debacie pojawi się też tło europejskie – m. in. w kontekście kwestii migracji. Na Pomorzu zawsze byliśmy otwarci na świat i czerpaliśmy ze współpracy z naszym otoczeniem europejskim. Europa jest dla nas wartością, z której czerpiemy i za którą chcemy być współodpowiedzialni.
Na koniec porozmawiamy o tym, co nas łączy – na dobre i na złe – o naszym języku. Będziemy próbowali odpowiedzieć na pytanie jaki język pomoże nam w budowaniu wspólnoty obywatelskiej. Jakie zagrożenia i szanse tkwią w języku debaty publicznej i jakie wyciągnąć z tego wnioski.
Wśród gości są m.in.: Mateusz Morawiecki, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju; Aleksander Doba, polski podróżnik, zdobywca, pierwszy człowiek, który przepłynął samotnie kajakiem Atlantyk; prof. Cezary Obracht-Prondzyński wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytutu Kaszubskiego; Mateusz Kusznierewicz, Mistrz Olimpijski i Mistrz Świata w żeglarstwie, inicjator Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku oraz  prof. Jerzy Bralczyk językoznawca, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.
Wstęp na Kongres jest bezpłatny. Obowiązuje rejestracja pod adresem: https://rejestracja.ibngr.pl/kongresobywatelski/

Obrady odbędą się w siedmiu sesjach tematycznych:


1. Jaka tożsamość i marka Pomorza?
2. Jak rozpoznawać talenty i rozwijać pasje naszych dzieci?
3. Gospodarka morska – nasza specjalizacja. Jak wykorzystać jej potencjał?
4. Rozwój rodzimych przedsiębiorstw – czas na nowe otwarcie w polityce państwa
5. Cyfrowe Pomorze – jakich kompetencji potrzebujemy?
6. Sportowa pasja – jak budować na niej wspólnotę?
7. Migracje – co oznaczają dla Europy i Pomorza?


Pełen program dostępny na naszej stronie internetowej.
W tym roku podczas Kongresu odbędzie się także FORUM „EDUKACJA DLA ROZWOJU TALENTÓW I PASJI”. Ponad 10 organizacji zaprezentuje na Dziedzińcu Fahrenheita swoje inicjatywy edukacyjne mające na celu rozwijanie wszechstronnych pasji uczniów. Więcej informacji na temat Forum znajduje się na naszej stronie internetowej.

Organizatorem Kongresów Obywatelskich jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. W tym roku odbędzie się IX Pomorski Kongres Obywatelski, a w listopadzie 2016 r. odbędzie się XI Ogólnopolski Kongres Obywatelski w Warszawie.

Kongres Obywatelski to długofalowy projekt, którego celem jest uczynienie z Polski lepszego miejsca do pracy i życia. Chcemy to czynić poprzez autorefleksję, spotkania, wymianę dobrej energii i budowanie polskiego RAZEM w duchu wzajemnego szacunku i uznania. Chcemy być RAZEM, pomimo tego, że pochodzimy z różnych miejscowości i działamy w różnych branżach i środowiskach. Mamy często odmienne poglądy i reprezentujemy wszystkie pokolenia. Łączy nas to, że Polska nie jest nam obojętna – wspólnie „wyprzedzamy przyszłość” i zastanawiamy się nad naszym rozwojem.

 

Kontakt:
Adam Leśniewicz
specjalista ds. komunikacji
tel. 022 544-20-20
tel. kom.693-151-917
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Promowane firmy

Wulkanizacja w Brusach

Wulkanizacja opon i wyważanie kół ul. Gdańska 3 89-632 Brusy

Usługi budowlane Brusy

Zakład Usług Remontowo -Budowlanych Nad Brdą 27 MĘCIKAŁ

Dodatek informacyjny

29 listopad 2023

Historycznie

Szarża pod Krojantami cz.1 - Część patriotyczno-religijna

Powiększ

W niedzielę 6 września odbyła się doroczna inscenizacja szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich, która miała miejsce 1 IX 1939 r. niedaleko wsi Krojanty. Część patriotyczno religijna rozpoczęła się o Więcej…

Cooltura

X Dzień Jedności Kaszubów - jest rekord

Powiększ

Próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie, w trakcie X Dnia Jedności Kaszubów Kościerzyna 2013, tym razem z pełnym sukcesem! Łącznie wystąpiło Więcej…

Przyrodniczo

Jesienny widok na Zabory cz.1

Powieksz

Widok z lotu ptaka na Więcej…

Religia

Pielgrzymka 2023, powrót z Wiela

Sport

Ponad 400 osób na startach w Żarnowcu! III Krokowska ’10 w piknikowej atmosferze

Do Żarnowca – Gmina Krokowa – przyjechali biegacze z całej Polski, m.in. z Zabrza, czy Warszawy, aby aktywnie zakończyć majówkę. III Krokowska '10 odbyła się w ściśle majówkowym klimacie – piknik i sprzyjające słońce.

Więcej…

Infrastruktura

Przebudowa terenu przy przedszkolu i szkole podstawowej w Brusach

Powiększ

W tym roku doczekaliśmy się wreszcie przebudowy placu przed szkołą podstawową, który od dawna nie był w najlepszym stanie. Niestety mimo tego, że termin ukończenia prac minął 28 sierpnia br., remont terenu nie został jeszcze Więcej…

Inne

Dzieci czy fale imigrantów?

W ostatnim czasie media regularnie przywołują dramatyczne dane dotyczące dzietności w Polsce. W zeszłym roku liczba urodzonych dzieci spadła do poziomu 300 000, co stanowiło wynik najniższy od

Więcej…

Popularne TV

W szkołach rusza program seksualizacji dzieci

Będą filmy o lesbijkach, o homoseksualistach, będzie przedstawienie tego wszystkiego jako normy. Zostały bowiem złożone deklaracje przez

Więcej…
Joomla! Hosting from