Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Odpowiedź Pana Starosty Chojnickiego Marka Szczepańskiego na interpelację radnego Tomasza Orzłowskiego w imieniu i sprawach właścicieli lasów prywatnych.

 

W odpowiedzi na zapytania z dnia 21 grudnia 2018 r. uprzejmie informuję co następuje:

Czy został lub zostanie przesunięty termin wskazany do 31 grudnia 2018 r. wykonania uprzątnięcia przez właścicieli zniszczonych lasów wskutek ubiegłorocznej nawałnicy z 11/12 sierpnia 2017 roku? Jeśli nie to na jakim etapie jest sprawa? Natomiast jeżeli tak, to w jakim terminie należy usunąć zalegające drewno (złomy, wywroty oraz drzewa pochylone) w lasach prywatnych na terenie Powiatu Chojnickiego? Ponadto informuję, że część osób ma bardzo ograniczone możliwości wykonania tego obowiązku, ze względu na brak zdrowia bądź niewielkie moce przerobowe.

Odpowiedź:

Termin wykonania uprzątnięcia zniszczonych przez nawałnicę w 2017 r. lasów prywatnych zostanie przesunięty do końca 2019 roku, tylko tym właścicielom lasów, którzy złożą do Starosty Chojnickiego stosowny wniosek wraz z uzasadnieniem.

Na jakim etapie postępowania jest sprawa dotycząca podatku od kwoty, przyznanej właścicielowi lasu za uporządkowaną powierzchnię w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego? Wiem, że sprawa była skierowana do Ministerstwa Finansów. Jeżeli została rozwiązana to proszę o wyjaśnienie tej kwestii.

Odpowiedź:

Starosta Chojnicki w październiku 2018 r. wystąpił do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wynagrodzenia z tytułu wyręczenia administracji publicznej w kształtowaniu bezpieczeństwa publicznego, o którym mowa w Decyzji 217/2017 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 24 sierpnia 2017 roku. Na początku grudnia 2018 r. (07.12.2018 r.) zostało ogłoszone Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 listopada 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych przychodów (dochodów) otrzymanych na łagodzenie zagrożenia bezpieczeństwa publicznego, w tym zagrożenia pożarowego, w zdewastowanych lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa. Zgodnie z treścią w/w rozporządzenia zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych zostało przesunięte do końca 2021 roku.

Czy zmienią się warunki wypłacania odszkodowania za zniszczone lasy prywatne w 2019 roku?

Odpowiedź:

Starosta Chojnicki nie wypłaca odszkodowań za zniszczone lasy prywatne. Przekazuje otrzymane środki finansowe z Funduszu Leśnego z Warszawy na konto właścicieli lasów, którzy uporządkowali zniszczone lasy zgodnie z określonymi wymaganiami zawartymi w Decyzji 217/2017 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 24 sierpnia 2017 roku jako wynagrodzenie z tytułu wyręczenia administracji publicznej w kształtowaniu bezpieczeństwa publicznego. Warunki wypłacania wynagrodzenia w 2019 r. nie zmieniają się, jednak informuję, iż Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych na 2019 r. wydzieliła 20 milionów złotych środków finansowych związanych z funduszem leśnym. Wobec powyższego należy, jak najszybciej wykonać zadania z zakresu gospodarki leśnej określone w decyzjach Starosty Chojnickiego w celu otrzymania wynagrodzenia.

Czy istnieje określony termin zakończenia usuwania skutków nawałnicy w lasach prywatnych na terenie Powiatu Chojnickiego?

Odpowiedź:

Zgodnie z decyzjami nakazującymi wykonanie na gruntach leśnych zadań z zakresu gospodarki leśnej stanowiących pierwszy etap przebudowy drzewostanu wydawanymi przez Starostę Chojnickiego określony termin zakończenia usuwania skutków nawałnicy w lasach prywatnych to 31.12.2018 r., dotyczy to tylko właścicieli, którzy zgłosili gotowość do uporządkowania zniszczonego lasu, otrzymali decyzję Starosty Chojnickiego. W pozostałych przypadkach właściciele lasów mają obowiązki wynikające z art. 13 ust.1 ustawy o lasach.

Czy Starosta podjął działania dotyczące finansowania zadania z zakresu administracji rządowej tj. zakupu sadzonek, odnawiania i przebudowy drzewostanu na gruntach właścicieli lasów prywatnych z budżetu państwa? Możliwość taką daje art. 12 ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r. Jeżeli nie, to proszę w imieniu właścicieli lasów prywatnych o podjęcie prac w tym temacie.

Odpowiedź:

Starosta Chojnicki wystąpił do Wojewody Pomorskiego z pismem o zabezpieczenie w planie dotacji celowych na zadania zlecone jednostkom samorządu terytorialnego na rok 2019 środków finansowych z budżetu państwa na naprawy szkód powstałych w lasach na terenie powiatu chojnickiego w wyniku nawałnicy, która przeszła w dniu 11/12 sierpnia 2017 roku w wysokości 3.000.000,00 zł. Informuję, że zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o lasach, w przypadku braku możliwości ustalenia sprawcy szkody w lasach, powstałej m.in. w wyniku klęsk żywiołowych (nawałnicy) koszty zagospodarowania i odnowy związane z odnowieniem lub przebudową drzewostanu finansowane są z budżetu państwa. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 decyzje w sprawie przyznania środków na pokrycie kosztów związanych z odnowieniem wydaje Starosta, na wniosek właściciela lasu, po zaopiniowaniu przez nadleśniczego jako zadanie z zakresu administracji rządowej. W 2018 r. do Starosty Chojnickiego wpłynęło 13 takich wniosków.

Dodatek informacyjny

21 luty 2019

 • Zastępca Adama Bodnara zamierza dołączyć do Wiosny Roberta Biedronia
  Jak ustalił serwis 300polityka.pl, Sylwia Spurek, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, złożyła rezygnację ze stanowiska i zamierza dołączyć do ugrupowania Roberta Biedronia. O transferze Spurek do ugrupowania Roberta Biedronia spekulowano od kilku miesięcy. Zastępczyni Adama Bodnara miała kilka dni temu złożyć rezygnację ze stanowiska – podaje 300polityka.pl. Sylwia Spurek została powołana na stanowisko zastępcy RPO w […]
 • Dżihadystka, , która uciekła z USA, żeby dołączyć Państwa Islamskiego, chce wrócić do Stanów Zjednoczonych
  Hoda Muthana, która uciekła z USA, żeby dołączyć Państwa Islamskiego, chce wrócić do Stanów Zjednoczonych. „Poinstruowałem sekretarza stanu Mike’a Pompeo, i on zgodził się w całej rozciągłości, aby nie zezwolić jej na powrót do kraju” – napisał na Twitterze prezydent Donald Trump. 24-letnia Hoda Muthana jest córką emigrantów z Jemenu, dorastała w Alabamie. W listopadzie […]
 • W Gdańsku zniszczono pomnik ks. Henryka Jankowskiego /filmy i zdjęcia/
  W nocy ze środy na czwartek trzech mężczyzn przewróciło pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Sprawców zatrzymała policja. Pomnik prałata Jankowskiego, stojący obok kościoła św. Brygidy w Gdańsku został zniszczony w nocy ze środy na czwartek przez trzech mężczyzn. Monument przewrócono, podważając cokół, za pomocą lin osunięto go na podłożone tam gumowe opony. Na już […]
 • Martina Navratilova zdecydowanie o transseksualistach w sporcie
  „Nie możesz tak po prostu ogłosić, że jesteś kobietą i zacząć konkurować z kobietami. Muszą być jakieś standardy, a posiadanie penisa i rywalizowanie z kobietami nie wpisywałoby się w te standardy” – napisała w grudniu ubiegłego roku Martina Navratilova, jedna z najwybitniejszych tenisistek w historii, na Twitterze. Po fali hejtu, jaki wówczas na nią spadł […]
 • Ardanowski: CBA sprawdza interwencyjny skup jabłek
  CBA sprawdza interwencyjny skup jabłek; na to nie jest potrzebny żaden dodatkowy wniosek – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, komentując informację PO w tej sprawie. Politycy tej partii zapowiedzieli złożenie wniosku do CBA o kontrolę interwencyjnego skupu jabłek. Zdaniem posłów PO firma wybrana do przeprowadzenia skupu jest „zaprzyjaźniona” z szefem resortu Janem Krzysztofem Ardanowskim. […]
 • Tłumaczka Geralda Birgfellnera została zmieniona, były wątpliwości co do jej bezstronności
  Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że tłumaczka występująca jako biegła w postępowaniu sprawdzającym z zawiadomienia Geralda Birgfellnera, została zmieniona. Chodziło o wątpliwości co do jej bezstronności. – Tłumaczka, występująca jako biegła w postępowaniu sprawdzającym z zawiadomienia Geralda B., została zmieniona z uwagi na okoliczności świadczące o braku jej bezstronności. Po opuszczeniu siedziby Prokuratury Okręgowej w […]

Z kraju i ze świata

21 luty 2019

Historycznie

70 ROCZNICA "BITWY POD MĘCIKAŁEM"

Powiększ

Choć wielu nas, nie wszyscy dojdą tam Niejeden spocznie cicho w cieniu drzew
Brzozowy krzyż nagrodą będzie mu   A ukołysze - ptaków śpiew... Więcej…

Cooltura

ŚCINANIE KANI

Powiększ

Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich zaprasza na kaszubskie widowisko obrzędowe - "SCINANIE KANI",  które rozpocznie się w niedziele, 18 maja o godz. 14.00.

Z okazji przypadającego tego dnia Międzynarodowego Dnia Muzeów - WSTEP WOLNY

Geneza zwyczaju ścinania kani jest dość zagadkowa i nie do końca wyjaśniona. Jednak najprawdopodobniej jest on związany z Więcej…

Przyrodniczo

Zabory. Łabędź niemy z Drzewicza.

Łabędź niemy pływający na wodzie

Łabędź (nie łabądź) niemy (Cygnus olor) w ostatnich latach stał się ptakiem pospolitym w całej środkowej Europie. W Polsce gniazduje obecnie ponad 6000 par. Na początku ubiegłego wieku natomiast łabędź niemy był w Polsce gatunkiem skrajnie nielicznym (gniazdowało u nas kilkadziesiąt par).

Więcej…

Religia

Obchody Święta Trzech Króli w Człuchowie 2019

 

W tym roku dopisała pogoda oraz frekwencja. Były liczne rymowane inscenizacje dla dzieci oraz poczęstunek ciepłym barszczem.

Więcej…

Sport

Ruszyły zapisy do V edycji cyklu Kaszuby Biegają 2017

Wszystkich miłośników biegania oraz aktywnego spędzania czasu wolnego zapraszamy do wzięcia udziału w dwunastu niezależnych biegach w ramach V Jubileuszowego cyklu Kaszuby Biegają 2017. Startujemy prologiem 11 marca 2017 w sympatycznym Chwaszczynie biegiem na 10 km.

Więcej…

Infrastruktura

XII Powiatowe Targi Pracy

Powieksz

Powiatowy Urząd Pracy i Starostwo Powiatowe w Chojnicach
zapraszają mieszkańców powiatu
i pracodawców na:

XII TARGI PRACY
15 kwietnia 2016 roku
w godzinach od 10:00 do 13:00
Chojnice
Hala Widowiskowo- Sportowa Parku Wodnego

ulica Huberta Wagnera 1.

Inne

Sylwestrowe zaręczyny

Jedna z większych niespodzianek w czasie zabawy sylwestrowej na sali w Zalesiu było niecodzienne wydarzenie. O północy 2018/2019 roku poza strzelającymi korkami od szampana poleciał również

Więcej…

Popularne TV

W szkołach rusza program seksualizacji dzieci

Będą filmy o lesbijkach, o homoseksualistach, będzie przedstawienie tego wszystkiego jako normy. Zostały bowiem złożone deklaracje przez

Więcej…
Joomla! Hosting from