panorama-maj-05
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Odpowiedź Pana Starosty Chojnickiego Marka Szczepańskiego na interpelację radnego Tomasza Orzłowskiego w imieniu i sprawach właścicieli lasów prywatnych.

 

W odpowiedzi na zapytania z dnia 21 grudnia 2018 r. uprzejmie informuję co następuje:

Czy został lub zostanie przesunięty termin wskazany do 31 grudnia 2018 r. wykonania uprzątnięcia przez właścicieli zniszczonych lasów wskutek ubiegłorocznej nawałnicy z 11/12 sierpnia 2017 roku? Jeśli nie to na jakim etapie jest sprawa? Natomiast jeżeli tak, to w jakim terminie należy usunąć zalegające drewno (złomy, wywroty oraz drzewa pochylone) w lasach prywatnych na terenie Powiatu Chojnickiego? Ponadto informuję, że część osób ma bardzo ograniczone możliwości wykonania tego obowiązku, ze względu na brak zdrowia bądź niewielkie moce przerobowe.

Odpowiedź:

Termin wykonania uprzątnięcia zniszczonych przez nawałnicę w 2017 r. lasów prywatnych zostanie przesunięty do końca 2019 roku, tylko tym właścicielom lasów, którzy złożą do Starosty Chojnickiego stosowny wniosek wraz z uzasadnieniem.

Na jakim etapie postępowania jest sprawa dotycząca podatku od kwoty, przyznanej właścicielowi lasu za uporządkowaną powierzchnię w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego? Wiem, że sprawa była skierowana do Ministerstwa Finansów. Jeżeli została rozwiązana to proszę o wyjaśnienie tej kwestii.

Odpowiedź:

Starosta Chojnicki w październiku 2018 r. wystąpił do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wynagrodzenia z tytułu wyręczenia administracji publicznej w kształtowaniu bezpieczeństwa publicznego, o którym mowa w Decyzji 217/2017 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 24 sierpnia 2017 roku. Na początku grudnia 2018 r. (07.12.2018 r.) zostało ogłoszone Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 listopada 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych przychodów (dochodów) otrzymanych na łagodzenie zagrożenia bezpieczeństwa publicznego, w tym zagrożenia pożarowego, w zdewastowanych lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa. Zgodnie z treścią w/w rozporządzenia zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych zostało przesunięte do końca 2021 roku.

Czy zmienią się warunki wypłacania odszkodowania za zniszczone lasy prywatne w 2019 roku?

Odpowiedź:

Starosta Chojnicki nie wypłaca odszkodowań za zniszczone lasy prywatne. Przekazuje otrzymane środki finansowe z Funduszu Leśnego z Warszawy na konto właścicieli lasów, którzy uporządkowali zniszczone lasy zgodnie z określonymi wymaganiami zawartymi w Decyzji 217/2017 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 24 sierpnia 2017 roku jako wynagrodzenie z tytułu wyręczenia administracji publicznej w kształtowaniu bezpieczeństwa publicznego. Warunki wypłacania wynagrodzenia w 2019 r. nie zmieniają się, jednak informuję, iż Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych na 2019 r. wydzieliła 20 milionów złotych środków finansowych związanych z funduszem leśnym. Wobec powyższego należy, jak najszybciej wykonać zadania z zakresu gospodarki leśnej określone w decyzjach Starosty Chojnickiego w celu otrzymania wynagrodzenia.

Czy istnieje określony termin zakończenia usuwania skutków nawałnicy w lasach prywatnych na terenie Powiatu Chojnickiego?

Odpowiedź:

Zgodnie z decyzjami nakazującymi wykonanie na gruntach leśnych zadań z zakresu gospodarki leśnej stanowiących pierwszy etap przebudowy drzewostanu wydawanymi przez Starostę Chojnickiego określony termin zakończenia usuwania skutków nawałnicy w lasach prywatnych to 31.12.2018 r., dotyczy to tylko właścicieli, którzy zgłosili gotowość do uporządkowania zniszczonego lasu, otrzymali decyzję Starosty Chojnickiego. W pozostałych przypadkach właściciele lasów mają obowiązki wynikające z art. 13 ust.1 ustawy o lasach.

Czy Starosta podjął działania dotyczące finansowania zadania z zakresu administracji rządowej tj. zakupu sadzonek, odnawiania i przebudowy drzewostanu na gruntach właścicieli lasów prywatnych z budżetu państwa? Możliwość taką daje art. 12 ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r. Jeżeli nie, to proszę w imieniu właścicieli lasów prywatnych o podjęcie prac w tym temacie.

Odpowiedź:

Starosta Chojnicki wystąpił do Wojewody Pomorskiego z pismem o zabezpieczenie w planie dotacji celowych na zadania zlecone jednostkom samorządu terytorialnego na rok 2019 środków finansowych z budżetu państwa na naprawy szkód powstałych w lasach na terenie powiatu chojnickiego w wyniku nawałnicy, która przeszła w dniu 11/12 sierpnia 2017 roku w wysokości 3.000.000,00 zł. Informuję, że zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o lasach, w przypadku braku możliwości ustalenia sprawcy szkody w lasach, powstałej m.in. w wyniku klęsk żywiołowych (nawałnicy) koszty zagospodarowania i odnowy związane z odnowieniem lub przebudową drzewostanu finansowane są z budżetu państwa. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 decyzje w sprawie przyznania środków na pokrycie kosztów związanych z odnowieniem wydaje Starosta, na wniosek właściciela lasu, po zaopiniowaniu przez nadleśniczego jako zadanie z zakresu administracji rządowej. W 2018 r. do Starosty Chojnickiego wpłynęło 13 takich wniosków.





Dodatek informacyjny

25 kwiecień 2019

 • Czy jutro ze spokojnym sumieniem możemy jeść mięso?
  Od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Miłosierdzia przeżywamy osiem dni z rzędu w randze uroczystości. Oznacza to, że w piątek Oktawy Wielkanocnej nie obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych. Zgodnie z zasadą zapisaną w Kodeksie Prawa Kanonicznego uroczystość znosi post i wstrzemięźliwość – „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać […]
 • Ministerstwo chce uregulować zasady korzystania z elektrycznych hulajnóg
  Ministerstwo Infrastruktury chce uregulować zasady korzystania z dróg publicznych przez osoby poruszające się elektrycznymi hulajnogami – poinformował w czwartek rzecznik resortu Szymon Huptyś. – Ze wglądu na rosnącą popularność oraz dostępność urządzeń transportu osobistego z napędem elektrycznym oraz ich udział w ruchu drogowym, a także ze względu na to, że korzystanie z tych urządzeń budzi […]
 • Sejm uchwalił nowelizację prawa oświatowego
  Sejm przyjął nowelizację prawa oświatowego, która ma umożliwić przystąpienie maturzystom do egzaminu dojrzałości. Sejmik Województwa Lubelskiego opowiedział się przeciw promowaniu ideologii LGBT przez samorządy Teraz nowelizacja ustawy musi być przyjęta przez Senat, a następnie trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, które może ją podpisać. Senat zajmie się nowelizacją dzisiaj o około godziny 19. Sejm uchwalił […]
 • Sejmik Województwa Lubelskiego opowiedział się przeciw promowaniu ideologii LGBT przez samorządy
  Sprzeciwiamy się pojawiającym się w sferze publicznej działaniom promującym ideologię ruchów LGBT – Sejmik Województwa Lubelskiego przyjął stanowisko w sprawie wprowadzania ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych. 24 radnych głosowało za przyjęciem stanowiska, 3 było przeciw, a 4 nie głosowało. Wnioskodawcą był klub radnych PiS, a autorem stanowiska radny PiS prof. Mieczysław Ryba. Stanowisko Sejmiku Województwa […]
 • Chińczycy twierdzą, że przechwycili francuski okręt wojenny
  Jak możemy przeczytać na portalu nczas.com Pekin ogłosił oficjalnie, że na początku kwietnia doszło do poważnego incydentu morskiego i marynarka chińska zatrzymała francuski okręt w Cieśninie Tajwańskiej, który zmusiła do opuszczenia akwenu. Ze strony Paryża nie było dotąd żadnej reakcji. Rząd chiński nie podał nazwy okrętu, ale mogło chodzić o francuską fregatę „Vendémiaire”, która miała […]
 • Grecy i Hiszpanie też palą kukłę Judasza i nikt nie ma z tym problemu (VIDEO)
  Jak zawiadamia portal wpolityce.pl awantura wokół kukły Judasza w podkarpackim Pruchniku osiągnęła absurdalne rozmiary. Sprawę skomentowali czołowi polscy politycy i dziennikarze. A wszystko skrzętnie odnotowały izraelskie media, potępiając mieszkańców polskiej miejscowości. Ludowy obyczaj ma być dowodem na antysemityzm Polaków. Tropiciele polskiej nienawiści do Żydów mogą się zdziwić, gdy zdadzą sobie sprawę z faktu, że tradycja palenia Judasza istnieje, i ma się dobrze, w wielu krajach świata.   […]

Z kraju i ze świata

25 kwiecień 2019

Historycznie

OBCHODY 70 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

 

Powiększ

 

DO WSZYSTKICH HARCERZY POWIATU CHOJNICKIEGO!

NIE MOŻESZ JECHAĆ DO WARSZAWY! JEDŹ DO KOŚCIERZYNY NA OBCHODY 70 ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO ORGANIZOWANE PRZEZ HARCERZY KOMENDANTA PIOTRA KWIDZYŃSKIEGO Z ŁUBIANY I KOŚCIERZYNY ORAZ PARTYZANTÓW SMH GP ,,CIS” Z MĘCIKAŁA.

 

PONIŻEJ PROGRAM OBCHODÓW I APEL PHM. KIDZYŃSKIEGO: Więcej…

Cooltura

Nu-jazz KASZUBSKI Etnogiezz Q.

Zapraszam do zapoznania się z nowym, jeszcze ciepłym, zaledwie wczoraj upublicznionym utworem projektu Etnogiezz Q. pt. "Zelé" Więcej…

Przyrodniczo

Kajakiem przez las

Powiększ

Na trasie z Leśna do Laski.

Więcej…

Religia

Życzenia Wielkanocne od Portalu Brusy.net

Życzymy wszystkim naszym czytelnikom

Więcej…

Sport

Aż 602 biegaczy na Pikniku Rodzinnym w Bąkowie

W niedzielę 26 sierpnia odbyło się biegowe pożegnanie wakacji z Cyklem Kaszuby Biegają. W Bąkowie – Gmina Kolbudy odbyły się biegi na 10 km, dzieci i młodzieży, biegi towarzyszące, które zgromadziły na startach łącznie 602 osoby.

Więcej…

Infrastruktura

XIV POWIATOWE TARGI PRACY

Starostwo Powiatowe w Chojnicach i Powiatowy Urząd Pracy
zapraszają mieszkańców powiatu i pracodawców na:

XIV POWIATOWE TARGI PRACY

16 marca 2018 roku
w godzinach  od 10:00 do 13:00
Chojnice
 Hala Widowiskowo-Sportowa
Parku Wodnego
ulica Huberta Wagnera 1.

Patronat Honorowy nad targami objął Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Inne

Dziś głosowanie w Brukseli nad przyjęciem cenzury w internecie

Jak rozumieć konsekwencje zapisów w ACTA 2.0,  które to przepisy mają być przyjęte przez  głosownie w dniu dzisiejszym (26 marzec 2019 r) w Parlamencie Europejskim, najlepiej wyjaśnia fragment nagrania video od

Więcej…

Popularne TV

W szkołach rusza program seksualizacji dzieci

Będą filmy o lesbijkach, o homoseksualistach, będzie przedstawienie tego wszystkiego jako normy. Zostały bowiem złożone deklaracje przez

Więcej…
Joomla! Hosting from