szeroka-wigilia-01

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Powiększ

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii T.O.W.  "Gryf Pomorski" - "CIS" z Męcikała działając w poczuciu obowiązku historycznego zwracają się z apelem do wszystkich osób, którym nie są obojętne fundamentalne wartości narodowe o uczczenie pamięci polskich żołnierzy, którzy 1 września 1939 stawili opór niemieckim najeżdzcom.

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami okradania Polski - i nas jednocześnie - z prawd historycznych. Pojęcia takie jak: "agresorzy, ofiary napaści" zatracają swe pierwotne i prawdziwe znaczenie. Jednym ze sposobówprzeciwdziałania temu jest krzewienie wiedzy na temat przeszłości i umacnianie w nas poczucia narodowej dumy, aby świat wiedział i nikt nie zapomniał  czyje były obozy koncentracyjne i łagry oraz kto i kogo napadł.

1 września - my żyjący teraz - oddajmy hołd tym, którzy staneli wówczas do heroicznej obrony naszej ojczyzny. Niech każde miejsce pamięci, a nade wszystko  każdy grób polskiego żołnierza będzie tego dnia rozświetlony przyniesionymi przez nas zniczami... bo Oni oddawali swe życie, abyśmy my mogli teraz żyć...

Sławomir "Vat" Sawicki - Stowarzyszenie CIS

 

Kalendarium wydarzeń - 01 września 1939 - Chojnice


4:23 – Wjazd i atak na stację kolejową w Chojnicach niemieckiego pociągu pancernego Panzerzug 3.
4:45 – Ostrzał artylerii niemieckiej terenu miasta Chojnice i jego przedpola.
ok. 5:00 – Natarcie niemieckie na całej linii obrony odcinka Chojnickiego,
–  walki Straży Granicznej, (Konarzyny, Babilon, Zamarte itd..)
–  na południu od Chojnic na pozycje 18 Pułku Ułanów Pomorskich, uderzają dwa pułki niemieckiej piechoty zmotoryzowanej.
–  pierwsze walki żołnierzy z 18 Pułku na wysuniętych placówkach pod Moszczenicą.
5:10 – Meldunek radiowy dowódcy niemieckiego pociągu pancernego do sztabu korpusu w Połczynie o zajęciu stacji kolejowej w Chojnicach.
ok. 5:20 –  W rejonie Chojniczek poległ pierwszy żołnierz z ON „Czersk”- szer. Stefan Sumiński z Małego Gliśna.
ok. 6:40 – Polscy saperzy wysadzają wiaduk przy ul Lichnowskiej w celu uniemożliwienia wjazdu  pociągu pancernego na drugą stronę stacji.
ok. 6:50 - Wyjazd samochodu pancernego poruszającego się po torach ("drezyna kolejowa") w kierunku Rytla.
7:00 – Kontratak plutonu piechoty nas dworzec kolejowy –  wyparcie niemieckiego pociągu pancernego ze stacji Chojnice.
ok. 8:00 – Celowe staranowanie przez polski parowóz niemieckiej drezyny na stacji kolejowej w Rytlu - wzięcie do niewoli załogi (jeden Niemiec zabity)
8:00 – Skuteczny ostrzał artyleryjski pozycji nienieckich pod Angowicami - zapora ogniowa dla wycofującego się 2 szwadronu 18 Pułku.
ok. 8:40 – Na ul. Człuchowskiej polskie działko ppanc. z sześciu, niszczy dwa samochody pancerne wroga.
ok. 9:00 – Zestrzelenie w okolicy wsi Lichnowy przez polską obsługę CKM niemieckiego samolotu zwiadowczego.
10:00 – 2. szwadron 18 Pułk wycofuje się z rejonu Angowic. – Atak Niemców na Lichnowy, miejscowość w kilku miejscach pali się.
ok. 10:00 – Celny i skuteczny ostrzał niemieckiego pociągu pancernego przez działo kal.75mm z 1 dywizjonu 9 Pułki Artylerii Lekkiej.
ok. 10:20 – Wysadzenie wiaduktu nad szosą do Angowic  pod niemieckim pociągiem pancernym i unieszkodliwienie go przez polskich saperów.
10:45 –  Ułani w celu uniknięcia okrążenia wycofują się z wsi  Lichnowy.
11:00 – 12:00 – Załoga uszkodzonego pociągu pancernego broni się - nadciąga pierwsza niemiecka szpica i udaje się w kierunku Chojnat.
ok. 12:00 – Na odcinku ul. Bytowska-Charzykowy polski kontratak na bagnety - odrzucenie Niemców z zajętych przez nich uprzednio polskich okopów.
12:00 – 14:25 – Bitwa w rejonie Pawłowo – Racławki. Rozbicie niemieckiej kolumny szykującej się do natarcia.
14:00 – Podjęta zostaje decyzja, aby w celu uniknięcia okrążenia w Chojnicach sił polskich, jednostki te wycofały się za linie rzeki Brdy.
14:25 - Wycofanie się ze wsi Racławki.
15:00 – 17:00 –  Walki o Nową Cerkiew. Do walki wprowadzono III batalion 76 Pułku Piechoty Zmotoryzowanej a zluzowano II batalion.
ok. 17:30 – Rozkazy o przeprowadzeniu kontruderzenia. Rusza grupa manewrowa w kierunku wsi Pawłowo w celu obejścia Niemców.
ok. 18:30 – W trakcie obchodzenia wroga około 2 km przed planowanym miejscem ataku dochodzi do kontaktu z nieprzyjacielem.  Podjęta zostaje decyzja przeprowadzenia szarży, której skutkem było czasowe wstrzymanie natarcia niemieckiego na tym odcinku. Po szarży Ułani wycofują się do miejscowości Kwieki.
ok. 19:00 – Kontruderzenie polskich czołgów TK na miejscowość Nowa Cerkiew - krótka styczność z wrogiem i wycofanie się do Czerska.
21:00 – Niemcy wprowadzają do walki siły odwodowe. Krótko przed północą  oddziały polskie wycofują się za Brdę.

Tego dnia oddziały niemieckie nie osiągnęły planowanych i założonych strategicznie celów a na niektórych odcinkach wręcz nie ruszyły się z miejsca. Polski żołnierz bije się dalej… !

Opracował Andrzej Lorbiecki