panorama-grudzien-03
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Powiększ

W sobotę 15 sierpnia na boisku sportowym w Leśnie odbył się doroczny Festyn Śliwkowy. Mieszkańcy gminy Brusy każdego lata chętnie przybywają na imprezę śliwkową aby odpocząć od trosk codziennego życia, uczestniczyć w licznych konkursach i świetnie się przy tym bawić. Wspaniała atmosfera festynu w połączeniu z piękną pogodą przyciągnęły tłumy ludzi do małej "śliwkowej stolicy". Wydarzenie to ma już długoletnią tradycję. Pierwszy festyn odbył się w 2001 roku i z biegiem czasu zdobywał coraz większą popularność. Tego lata śliwkowe święto odbywało się już po raz piętnasty. Organizatorami byli: sołtys wsi Leśno Stanisław Miszewski, Stowarzyszenie Ziemia Zaborska oraz Koło Gospodyń Wiejskich. Natomiast sponsorami imprezy byli: państwo Barbara i Zbigniew Stoltman, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska Brusy, Stefan Skwierawski, Nadleśnictwo Przymuszewo, Zaborski Park Krajobrazowy, Bank Spółdzielczy Koronowo oddział w Brusach oraz radny powiatu chojnickiego Tomasz Orzłowski.

Powiększ

 

Impreza śliwkowa rozpoczęła się o godzinie czternastej meczem piłki nożnej podczas którego Grom Leśno zmagał się z Tęczą Brusy. Z powodu dużego upału zawodnicy potrzebowali większej ilości przerw niż w tradycyjnym meczu, czego skutkiem było podzielenie rozgrywki na trzy częściu po 30 minut każda. Rywalizacja zakończyła się wygraną drużyny z Brus wynikiem 8:1.

Powiększ

Powiększ

 

Podczas festynu organizowane były liczne konkursy dla dzieci, młodzieży i doroslych uczestników wydarzenia. Głównym wodzirejem imprezy był dobrze znany w naszej gminie Krzysztof Gradowski. Na początku najmłodsi uczestnicy zabaw próbowali swoich sił w łowieniu śliwek. Wszyscy, którym udało się wyłowić owoc zostali nagrodzeniu słodkościami. Nieco starsi uczestnicy, którzy podjęli wyzwanie wzięcia udziału w konkursie mieli szansę na przejście do drugiego etapu, który polegał na jak najszybszym przeniesieniu śliwki na łyżce pokonując wyznaczoną trasę. Finaliści otrzymali przeróżne upominki. Oto wyniki konkursu:
1. Dawid Skwierawski
2. Dawid Janta
3. Mteusz Kurs

Powiększ

Powiększ

 

Później przyszedł czas na nieco mniej spektakularny lecz równie ciekawy quiz śliwkowy. Chłopcy musieli odpowiadać na przeróżne pytania dotyczące śliwek np. "W jakim kraju zaczęto uprawiać śliwki w sadach?" czy "Jaką nazwę mają śliwki w fioletowej skórce?". Mimo tego, że niektóre pytania były naprawdę trudne uczestnicy doskonale sobie poradzili. Oprócz wyżej wymienionych konkursów miłośnicy śliwek mogli podjąć wyzwanie także w "Ratowaniu śliwki", "śliwkowym kręceniu hula hop" oraz próbie wbicia gwoździa w pień przy jak najmniejszej ilości udzerzeń młotkiem. Niesamowicie emocjonującą konkurencją okazało się "wekowanie śliwek". Trzy rywalizujące ze sobą rodziny musiały pokonać różne przeszkody i w jak najkrótszym czasie prawidłowo zakonserwować owoce. W tym konkursie najlepsza okazala się rodzina Radtke. Poniżej można sprawdzić finalistow pozostałych konkursów.
Quiz śliwkowy
1. Mateusz Gliszczyński
2. Maciej Gliszczyński
3. Paweł Rożek

Wbijanie gwoździa w pień
Kobiety:
1. Zofia Skiba
2. Barbara Skwierawska
3. Agnieszka Piekarska
Mężczyźni
1. Bogusław Kolaczyński, Jarosław Janta
3. Błażej Janta

Ratowanie śliwki
1. Paweł, Krystian i Leszek
2. Rybakówko (Damian, Marcin, Marek)
3. OSP Leśno

Powiększ

 

Wreszcie przyszła pora na najważniejszą konkurencje całej imprezy czyli konkurs kulinarny. Komisja, której skład został wybrany spośród uczestników festynu, miała za zadanie wybrać najlepszy wypiek, który zarówno pod względem smakowym jak i estetycznym musiał być bez zarzutu. Zwyciężyła pani Ewa Skwierawska, ktora przygotowała apetyczne rogaliki ze śliwką. Drugie miejsce zajęłą Monika Szymlek i jej torcik śliwkowy. Na podium znalazła się także Brygida Ferman. Tarta budynuiowa ze śliwkami, którą ptrzygotowała wyglądała bardzo smakowicie i zagwarantowala uczestniczce trzecie miejsce. Wszystkim paniom biorącym udział w konkurencji należą się gratulacje albowiem każda z nich bez wątpienia jest obdarzona niezwykłym talentem kulinarnym.

Powiększ

 

Następnym punktem imprezy był pokaz ratownictwa drogowego OSP Leśno. Strażacy z ochotniczej straży pożarnej prezentowali jak prawidłowo powinna przebiegać akcja ratunkowa przy wypadku samochodowym. Na początku drzwi uszkodzonego samochodu próbowali otworzyć amatorzy. Próba ta zakończyła się niepowodzeniem. Dopiero profesjonalni ratownicy za pomocą odpowiedniego sprzętu mogli we wlaściwy sposób dostać się do pojazdu. Akcja strażaków przebiegła bardzo sprawnie. Po pokazie jeden z członków OSP mówił jak postronne osoby powinny zachowywać się podczas akcji ratunkowej, m.in. nie należy mówić strażakom jak mają postępować, ponieważ oni doskonale to wiedzą, a takie pouczanie może tylko zaszkodzić akcji ratowniczej.

Powiększ

 

Festyn zakończył się biesiadą przy muzyce zespołu z Zielonej Huty. Młodzi i nieco starsi mieszkańcy Leśna bawili się na niej do białego rana.

Joomla! Hosting from