panorama-lipiec-17

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

POWSTANIE WARSZAWSKIE - REKONSTRUKCJA W KOŚCIERZYNIE I  ŁUBIENIE
Powiększ
Harcerze z Hufca ZHP Kościerzyna i harcerzy z ZHR wspólnie z grupą rekonstrukcyjną Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego ,,Cis" Męcikał 1 sierpnia 2014r. na rynku w Kościerzynie i Łubienie uczcili 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Cała inscenizacja rozpoczęła się od

ukazania grozy samej okupacji niemieckiej w Polsce i działalności Szarych Szeregów. Członkowie Małego Sabotażu malowali na murze znak Polski Walczącej. Następnie o 17.00, w "godzinę W” zawyły syreny, a zgromadzeni na kościerskim rynku minutą ciszy uczcili pamięć poległych powstańców warszawskich. Potem przy wystrzałach z karabinów i huku z dział rozpoczęły się walki uliczne, podczas których harcerze odgrywający powstańców zdobywali posterunek niemiecki, na którym zawiesili biało - czerwoną flagę. Sanitariuszki opatrywały rannych i wynosiły ich z miejsca walki. Zaczęła działać „Poczta Powstańcza”  z okolicznościowymi kartkami pocztowymi i pieczęciami. Zuchy rozdawały przygotowaną na tę okazję specjalną Gazetę Powstańczą.

Powiększ

Kościerscy harcerze  nie mogli pojechać do Warszawy,  więc postanowili przenieść Warszawę powstańczą do Kościerzyny i Łubiany, dzięki czemu cała Kościerzyna i Łubiana mogły oddać hołd powstańcom.

Powiększ

Harcerze i grupa rekonstrukcyjna dziękują UM w Kościerzynie, UG Kościerzyna, Kościerskiemu Domowi Kultury, Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz Zakładowi Kultury i Sportu przy UG w Kościerzynie za pomoc w organizacji imprez.

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

 

Joomla! Hosting from