panorama-maj-02

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego "CIS" Męcikał zaprasza w najbliższy czwartek - 21 marca -  na uroczystości związane z 75 rocznicą partyzanckiego boju pod Męcikałem.


Plan uroczystości:
- godz. 17:00 - Apel poległych oraz uroczystości patriotyczne pod pomnikiem w Męcikale
- godz. 18:00 - Spotkanie okolicznościowe uczestników uroczystości w świetlicy sołeckiej w Męcikale.


 
Na szczególną uwagę zasługuję fakt, iż podczas tegorocznych uroczystości, zaproszonym rodzinom poległych 7 partyzantów zostaną wręczone - przyznane pośmiertnie - odznaczenia KRZYŻA ZWYCIĘSTWA, będące dowodem uhonorowania i poszanowania Ich walki z okupantem niemieckim oraz złożenia  swego młodego życia na ołtarzu walki o wolną Polskie. Aktu przekazania odznaczeń dokonają przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz władz samorządowych, reprezentujących organy państwa.


 

  - Rys historyczny -
 
Nieopodal Chojnic w lesie pod Męcikałem znajdował się leśny bunkier noszący kryptonim konspiracyjny "Zielony Pałac" Mieściła się tam powiatowa komenda Gryfa Pomorskiego a partyzancki oddział tam przebywający nosił nazwę "CIS". 21 marca 1944 roku w godzinach popołudniowych został on otoczony podwójnym pierścieniem okrążenia przez znaczne siły niemieckie w liczbie około 350 żołnierzy.
Partyzanci ostrzeżeni przez swego dowódcę o niebezpieczeństwie i rozpoczęciu niemieckiego ataku już w pierwszych chwilach walki - ostrzałem z wyjścia alarmowego - wyeliminowali czterech niemieckich żołnierzy, znajdujących się tuż przy głównym wejściu do schronu. Dalsza zacięta walka trwała do godzin porannych następnego dnia.
Pomimo tego, że w walce tej poległo siedmiu młodych Polaków, niemiecki okupant nie mógł akcji tej uznać za udaną, bowiem dwóm partyzantom udało się wyrwać z okrążenia a lokalne struktury Gryfa Pomorskiego nie zostały ujawnione i zniszczone. Konspiracja na obszarze chojnickim i obszarze Brus funkcjonowała nadal a straty niemieckie w walce z partyzantami Gryfa Pomorskiego pod Męcikałem według różnych żródeł wynosiły aż od 13 do 17 zabitych.
 

 
Partyzanci oddziału "CIS" Tajnej Organizacji Wojskowej "GRYF POMORSKI" polegli pod Męcikałem w walce z okupantem niemieckim w dniach 21/22 marca 1944 roku:
 
Edmund Kroplewski - lat 22
Józef Dorawa  -  lat 26
Józef Mrozik   -  lat 36
Leon Szutenberg - lat 27
Stanisław Przytarski - lat 30
Wojciech Wirkus  - lat 27
Franciszek Lesman - lat 22
 
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI...  ! ! !

Joomla! Hosting from