panorama-pazdziernik-13
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Lars Svensson podaje, że jest ich jedenaście gatunków, wszystkie prócz osobliwego krętogłowa, wyspecjalizowane we wspinaniu się i wykuwaniu dziupli w pionowych pniach drzew.

Powiększ

W naszych borach najczęściej spotkać można dzięcioła dużego. Jest najbardziej wszechstronnym dzięciołem ze względu na pokarm. Zimą głównie żywi się nasionami wydłubywanymi z szyszek. Ponieważ niesienie sosnowej szyszki nie jest dla niego łatwym zadaniem, szybko znajduje miejsce, w którym będzie mógł ją unieruchomić i dobrać się do nasion. Miejsce takie nazywane jest kuźnią i najczęściej jest nią pęknięcie w korze lub rozwidlenie gałęzi.

Powiększ

Dzięciołem zdecydowanie większym od dzięcioła dużego, którego również można spotkać w naszych lasach jest dzięcioł czarny. Dziuple po dzięciole czarnym zajmują inne gatunki ptaków (również sowy) jest on więc cennym gatunkiem.

 

Powiększ

Zbieraniem mrówek na ziemi zajmuje się dzięcioł zielony. Ma do tego specjalnie przystosowany język, który może wysunąć 10 cm poza dziób. Język ten jest również pokryty lepką wydzieliną, która pomaga mu wydobywać mrówki z otworów.

Powiększ

Najmniejszym naszym dzięciołem jest dzięciołek. Ulubionym jego gatunkiem drzew są wierzby. Dzięciołek ma ok. 15 cm długości, a otwór jego dziupli ma zaledwie 3x3,5 cm.

Powiększ

Na terenach półotwartych gniazduje krętogłów. Jest to dzięcioł, który nie wykuwa dziupli. Zajmuje dziuple innych ptaków lub skrzynki lęgowe.
Wszystkie dzięcioły mają mocne stopy z ruchomymi palcami, sztywne sterówki, którymi podtrzymują się na pniach drzew,  mocny dziób i odporną na wstrząsy czaszkę.

Promowane firmy

Wulkanizacja w Brusach

Wulkanizacja opon i wyważanie kół ul. Gdańska 3 89-632 Brusy

Usługi budowlane Brusy

Zakład Usług Remontowo -Budowlanych Nad Brdą 27 MĘCIKAŁ

Dodatek informacyjny

29 listopad 2023

Historycznie

Stowarzyszenie "CIS" Męcikał cz.2

Biały Bór - Spotkanie z historia
Więcej…

Cooltura

VII Dzień Jedności Kaszubów w Brusach cz.2

Wideorelacja ze zjazdu Kaszubów w Brusach Więcej…

Przyrodniczo

Konkurs fotograficzny "Ziemia Zaborska – miejsca, zdarzenia, ludzie dawniej i dziś”

Powiększ

 

Konkurs fotograficzny „Ziemia Zaborska – miejsca, zdarzenia, ludzie dawniej i dziś” jest przeprowadzany z okazji 25-lecia nadania praw miejskich Brusom. Celem jest gromadzenie dokumentacji fotograficznej współczesnej i dawnej prezentującej dorobek i historię społeczności lokalnej i walorów przyrodniczych Ziemi Zaborskiej ze Więcej…

Religia

Pielgrzymka 2023, powrót z Wiela

Sport

Już w ten piątek startuje II Festiwal Biegów Polski Północnej

Impreza potrwa do 10 czerwca. Biegacze z całego narodu w ciągu trzech dni będą walczyć o tytuł Hard Runnera, pokonując 5 dystansów. Odbędą się występy artystyczne, bieg przebierańców, marsz nordic walking, rajd rowerowy, biegi dzieci i wiele innych.

Więcej…

Infrastruktura

O finansach - kurs

Powiększ

Powiększ

Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach zaprasza na cykl spotkań oraz kurs internetowy "O finansach ... w bibliotece" adresowany do osób które Więcej…

Inne

Dzieci czy fale imigrantów?

W ostatnim czasie media regularnie przywołują dramatyczne dane dotyczące dzietności w Polsce. W zeszłym roku liczba urodzonych dzieci spadła do poziomu 300 000, co stanowiło wynik najniższy od

Więcej…

Popularne TV

W szkołach rusza program seksualizacji dzieci

Będą filmy o lesbijkach, o homoseksualistach, będzie przedstawienie tego wszystkiego jako normy. Zostały bowiem złożone deklaracje przez

Więcej…
Joomla! Hosting from